Džiugas Kunsmanas – iš Italijos, Kęstas Matusevičius – iš Suomijos. Du šiuolaikinio cirko menininkai į Kauną šią vasarą grįžo dėl to, kad čia vyksta jau ketvirtasis festivalis „Cirkuliacija“. Jauniems, vyresniems, šeimai, laimingiems, ne tokiems laimingiems, centre, periferijoje. Visiems. Demokratiškai, spalvingai ir labai gera prasme kasdieniškai.
Itin sėkmingai Savanorių pr. esančiame kieme įvyko pasirodymas 66-iems balkonams ir vienai terasai „A Poetic Moment With the Community“ – kūrybinių italų artisto ir pedagogo Roberto Magro dirbtuvių rezultatas. Džiugas ir Kęstas šiose dirbtuvėse dalyvavo su savo kolegomis iš Lietuvos ir užsienio. Na, bet „tikrasis“ ir esminis šiuolaikinio cirko festivalio veiksmas prasideda liepos 19-ąją – Šilainiuose, prie Baltų turgaus oficialiai atidaroma rožinė cirko palapinė. To dar tikrai nebuvo. Stebint aktyvią jaunąją kartą ir jos tamprius ryšius su užsienio mokyklomis bei trupėmis atrodo, kad šio scenos meno Lietuvoje laukia turininga ateitis. O kol kas apie tai, kaip šiuolaikinis cirkas rado juos, pasakoja patys Džiugas ir Kęstas. Ateikite pamojuoti jiems Šilainiuose, ekskursijos dviračiais metu! Visą „Cirkuliacijos“ programą tuo tarpu rasite čia.
Abu esate kauniečiai. Ar pamenate savo pirmą susidūrimą su cirku Kaune? Koks tai buvo cirkas, kokį įspūdį paliko?
Džiugas: Pirmą kartą su cirku susidūriau dar būdamas visai mažas, jau nepamenu ką tiksliai mačiau, bet atsimenu jog tai buvo cirko palapinėje.
Kęstas: Aš užaugau Ilgakiemyje, Kauno rajone. Jei gerai atsimenu, pirmą kartą cirką pamačiau Aleksote, tuomet buvau mažas vaikas. Tai buvo tradicinis cirkas ir, aišku, didelį įspūdi padarė gyvūnai, tokie kaip gyvatės ir drambliai. Kitų artistų ar pasirodymų net nepamenu.
Taip pat abu atstovaujate šiuolaikiniam, kardinaliai kitokiam nei įsiminęs daugeliui vidutinės kartos žmonių, cirkui. Kaip jis atėjo į jūsų gyvenimus?
Džiugas: Šiuolaikinį cirką pamačiau tik įstojęs į vaidybos studijas VDU, kuriose pamačiau James Thierree spektaklių vaizdo įrašus.
Kęstas: Šiuolaikiniu cirku pradėjau domėtis, kai pradėjau keliauti į užsienio žongliravimo konventą (EJC – European Juggling Convention). Ten pamačiau daugiau žongliravimo įrankių, nes prieš tai užsiėmiau tik ugnies įrankių sukiojimu (lazdos, poi ir pan.), taip pat išbandžiau stovėjimą ant rankų, porinę akrobatiką (pair acro arba hand-to-hand). Nuo to laiko pradėjau daugiau treniruotis akrobatiką, kadangi to Lietuvoje nėra daug. Ieškojau, kur galima išmokti, taip atradau šiuolaikinio cirko mokyklas, nuo tada ir pradėjau juo domėtis vis labiau ir labiau.
Kas skatina grįžti į Kauną, nors turite visas galimybes veikti ir kurti svetur?
Džiugas: Šeima, draugai, žinau kad esu laukiamas, turiu vietos kurti ir čia, taip pat norisi padėti kitiems, norintiems mokytis šio meno, be to, pamažu čia vystosi šiuolaikinio cirko bendruomenė.
Kęstas: Mano svajonė yra galiausiai grįžti į Lietuvą ir užsiimti šiuolaikiniu cirku čia, t.y. mokyti jaunimo cirko mokykloje arba profesionalioje cirko mokykloje, kurti ir rodyti cirko spektaklius. Dėl to noriu palaikyti ryšį su tais, kas dirba čia ir prisidėti prie cirko augimo Lietuvoje.
Kaip manote, kuris „Cirkuliacijos“ veiksmas šiemet turėtų sudominti daugiausiai žmonių? Kuris gi jums patiems atrodo įdomiausias ir norėtumėte, kad atrastų kiti?
Džiugas: Man kaip atlikėjui svarbiausios Roberto Magro dirbtuvės. Pati programa šiais metais gan gerai paruošta nemanau, kad verta išskirti pasirodymus.
Kęstas: Manau, kad profesionalių cirko artistų pasirodymai gali palikti labai teigiamą įspūdį visiems. Bet dar nedaug kas šiuolaikiniu cirku domisi ir žino apie tai, dėl to šiais metais mes atėjome tiesiog po balkonais ir parodėme kas tai yra tas šiuolaikinis cirkas. Manau, kad tai turėjo paveikti žmones, al pakeisti jų nuomonę apie cirką, kad tai ne tik vaikiški pasirodymai.
Festivalio palapinei pasirinkta neįprasta vieta – Šilainiai. Ar turite ryšių su šiuo rajonu, o galbūt patys renginių metu jį atrasite?
Džiugas: Mano sesė jau kurį laiką gyvena ten, bet neseniai supratau, kad Šilainius pažįstu gan prastai, tad bus puiki proga susipažinti.
Kuris šiuolaikinio cirko elementas jums artimiausias? Šokis?
Džiugas: Dabar specializuojuosi hand-to-hand disciplinoje, šokis taip pat gan svarbus ir dažnai naudojamas, tačiau tai nėra tikra cirko disciplina.
Kęstas: Šiuolaikiniam cirke man labiausiai patinka klounada. Manau, kad tai yra labai svarbu artistui, nes pats klounados mokymuose išmokau būti ant scenos, reaguoti į žiūrovą, atrasti ryšį su juo. Susipažinus su klounada klaidos tampa sėkme ant scenos ir tai yra auksas artistui, bent jau man tai tikrai.
Ar tenka bendrauti su tradiciniu cirku, pvz., „Baltijos cirku“, kuris Kaune giliai įleidęs šaknis? Galbūt einate į diskusiją dėl gyvūnų cirke ar kitomis temomis?
Džiugas: Teko kartą susitikti, bet tik trumpam, manau ateityje dar pasimatysime.
Kęstas: Ilgą laiką buvau prieš gyvūnų naudojimą cirke, tačiau nuvažiavęs į Suomiją studijuoti cirko truputi praplėčiau akiratį. Nebūtinai visos cirko trupės kankina savo gyvūnus. Negaliu pasakyti, ar dauguma, ar ne, bet dalis jų prižiūri juos geriau nei bet kas iš mūsų savo namuose prižiūrim savo augintinius. Pas mus mokykloje yra tiek tradicinio, tiek šiuolaikinio cirko žmonių. Tiek vieni, tiek kiti mokosi tų pačių pagrindų, tik vėliau pagal save keičia atlikimo būdus. Manau, kad sveika pamėginti abu variantus.