„Kaip jūs mus radote?“, – kviesdama užeiti į tango studiją klausia Brigita Rodriguez. Jos vyras Carlosas tuo metu velkasi švarką ir ruošiasi pirmiau papasakoti apie tango kelionę iš Argentinos sostinės Buenos Airių į buvusius kultūros namus R. Kalantos gatvėje Petrašiūnuose, iš pirmo žvilgsnio ne pačiame jausmingiausiame Kauno mikrorajone. Bet po to, kai čia atsikraustė tango šokėjų pora, emocinis kvartalo klimatas tikrai turėjo kiek sušilti. O radome mes „Tango Salon“ labai paprastai, paguglinę „tango Kaune“.
Ar seniai veikia jūsų studija?
Carlosas: trejus metus.
Brigita: anksčiau gyvenau Vilniuje, turėjau savo tango mokyklą. Esu šiaulietė, į sostinę atvykau studijuoti – ten praleidau 17 metų. Su Carlosu susipažinau, kai jis atėjo į mano mokykloje vykusią milongą – tango šokių vakarą.
Iš Buenos Airių – tiesiai į Brigitos milongą?
Carlosas: ne visai! Gyvendamas Buenos Airėse sulaukiau kvietimo padirbėti tango mokytoju Sankt Peterburge. Pasibaigus darbo sutarčiai ir vizai turėjau dvi galimybes – grįžti į Argentiną arba pakeliauti po Europą. Taip atsidūriau Taline, kur dirbau keturis mėnesius, tada – Ryga ir Vilnius. Čia išgirdau, kad turiu pašokti su geriausia tango šokėja Lietuvoje. Taigi pakviečiau Brigitą šokio.
Ir vis dar šokate?
Carlosas: tikrai taip. Iškart pradėjome kalbėti apie darbą kartu. Buvo 2012-ųjų pabaiga, vyko didelis tango renginys. Ten daug šokome. Pakviečiau Brigitą vakarienės ir pasiūliau jai tapti mano partnere, keliauti su manimi. Pasakiau, kad turiu daug kontaktų įvairiose šalyse, taigi galėsime dirbti, o liepą vyksime į Buenos Aires. Ji, tiek metų šokusi tango, nebuvo lankiusis Argentinoje!
Brigita: pasakiau, kad turiu pagalvoti. Tuo metu dirbau trijuose darbuose – mokiau vaikus, dirbau choreografe teatre ir turėjau savo tango mokyklą. Bet Carlosas mane perspėjo, kad tai – gyvenimo pasiūlymas. Pasakiau, kad pagalvosiu per naktį.
Carlosas: Ryte gavau iš jos elektroninį laišką – gerai, keliaujam, bet duok man keletą mėnesių darbams baigti.
Brigita: pradėjusi šokti su Carlosu supratau, kaip blogai šoku tango! Nors Lietuvoje buvau geriausia, mane išmokė Eduardo Gimenezas, su juo dirbau gal dešimt metų.
Carlosas: čia turiu Brigitą pagirti, kad ji mūsų poroje yra profesionalė šokėja. Ji – mokytoja, ji pati mokėsi daug metų, ji supranta, kaip veikia žmogaus kūnas, nes tai studijavo.
Brigita: o Carlosas – tango meistras.
Carlosas: taigi mūsų dueto pradžia nebuvo lengva – turėjome subalansuoti dvi labai skirtingas patirtis. Bet po truputį, po truputį… Dabar kuriame tango bendruomenę Kaune.
O kodėl Kaune?
Carlosas: keliaudami ir šokdami tapome pora. Buenos Airėse susituokėme. Pradėjome lauktis dukters. Nusprendėme įsikurti Lietuvoje. Tik… Vilniuje niekaip neradome gero buto. Pasiūliau Brigitai paieškoti jo Kaune – jai tokia mintis nebuvo šovusi į galvą. O ir pažįstami vilniečiai stebėjosi. Man valanda kelio tarp miestų neatrodo daug, be to, Buenos Airėse – 15 milijonų gyventojų. Tiek Vilnius, tiek Kaunas man atrodo mažyčiai! Taigi radome gražų butą, tada ir studiją, taip ir įsikūrėme. Ši studija – mūsų trečioji.
Ar per trejus metus Kauno tango bendruomenė spėjo išaugti?
Brigita: bendruomenė kurtis pradėjo gal prieš dešimt metų. Žinoma, Vilniuje šokėjų daugiau. Kaune – gal apie pusšimtis.
Ar daug atėjusiųjų į „Tango Salon“ pabandyti tampa aistringais tango šokėjais?
Carlosas: visi! Viena mūsų grupių – pirmieji mūsų mokiniai Kaune. Tango – specifinis šokis. Visiems, atėjusiems pirmąkart, papasakojame, kad neužtenka išmokti žingsnelių. Tango – tai gyvenimo būdas, kultūra, kurią mes norime skleisti.
Šiuolaikinėje visuomenėje poroje neretai vedlė yra moteris, taigi dažniausiai moteris į pirmąją pamoką vyrą atsiveda, bet kai jis supranta, kad šokant tango yra lyderis, vedantis partnerę, viskas pasikeičia! Vyras kvėpuoja, o per jį kvėpuoja moteris. Vyras girdi muziką, o per jį muziką girdi moteris. Be vyro nėra tango.
O kokie žmonės šoka tango Petrašiūnuose? Turbūt vyresni, jau žinantys, ko nori, pildantys savo svajones?
Carlosas: dažniausiai tai keturiasdešimtmečiai ir vyresni. Šiemet atėjo jaunimo, tuo labai džiaugiamės. Studentams taikome nuolaidas.
Carlosai, ar pradėjote šokti dar visai mažas? Galbūt jūsų giminėje ir daugiau šokėjų?
Carlosas: argentiniečiams tango – gyvenimo būdas. Ypač tai ryšku Buenos Airėse. Pats šokis – gal tik penki procentai visos tango kultūros. Tai ir poezija, muzika… Net specialų dialektą turime – lunfardo. Aš šioje kultūroje gimiau, taigi taip, šoku nuo vaikystės. Mano mama – tango dainininkė, ji žino visus poetus ir muzikantus. O senelis – šokėjas.
Ar Kaune pažįstate argentiniečių?
Carlosas: tik vieną – gitaristą Estebaną Colucci.
Taigi ką veikiate, kai labai pasiilgsti Argentinos?
Carlosas: mes į Kauną kviečiame tango profesionalus – šokėjus ir muzikantus. Jie su vietos šokėjais dalijasi savo patirtimi. Renginius organizuojame ir kitur, pavyzdžiui, Klaipėdoje. Be to, kiekvieną penktadienį mūsų studijoje vyksta milonga. Visi kviečiami ateiti ir pasižmonėti.
Gal planuojate kraustytis į Buenos Aires?
Brigita: smagu ten praleisti keletą mėnesių. Bet gyventi? Nesu tikra. Ekonominė situacija Argentinoje nėra puikiausia, be to, ten turėtume tikrai labai daug konkurentų. Kaune esame vieninteliai.
O į Šiaulius?
Brigita: gal kada nors? Mums svarbiausia turėti pakankamai mokinių, užpildyti grupes. Pernai bandėme surinkti grupę Šiauliuose, bet nesėkmingai. Reikėtų daugiau savireklamos. Kaune, pavyzdžiui, vos atvažiavę dalyvavome renginyje „Šokantis senamiestis“. Rotušės aikštėje šokau būdama septintą mėnesį nėščia!
Cha! Ar jūsų dukrelė – jau tikra tango profesionalė?
Carlosas: kai dirbame, ji mus kopijuoja.
Pabaigoje… Ką reikia atsinešti į pirmąją tango pamoką?
Brigita: batelius!
Carlosas: ir pinigų.
Brigita: taip, moterų bateliai nepigūs. Ir vienos poros juk negana. Aš, tiesą sakant, net turiu savo batelių liniją – siuvame juos čia, Kaune. Prieš keletą metų net baigiau ortopedijos technikos studijas. Tiesiog niekaip negalėjau rasti tikrai gražių ir patogių…
Kotryna Lingienė ir Kęstutis Lingys
Teodoro Biliūno nuotr.
Tekstas publikuotas „Kaunas pilnas kultūros“ 2018 m. spalio rubrikoje „Kauniečiai“. Žurnalo archyvą rasite čia.